Општина Шид започела је процес израде Програма унапређења социјалне заштите за период од 2025-2030. године. За потребе израде овог значајног стратешког документа, формирана је радна група која ће у наредном периоду радити на формулисању и дефинисању програмских активности и мера.
Ова активност део је пројекта „Инклузивни хоризонти – Иновирање и унапређење социјалних услуга за децу и младе са инвалидитетом у општини Шид“, који финансира Европска унија а реализује општина Шид. Наведени пројекат део је ширег пројекта „Подршка одрживим услугама социјалне заштите у заједници и политикама укључивања на локалном нивоу“, који финансира Европска унија у оквиру ИПА 2020, надлежно министарство за реализацију је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, док је Стална конференција градова и општина (СКГО) имплементациони партнер.
Назив Пројекта: Инклузивни хоризонти – Иновирање и унапређење социјалних услуга за децу и младе са инвалидитетом у општини Шид
Партнери: Друштво за помоћ МНРО општине Шид, Црвени крст Шид, Центар за социјални рад Шид као и локалне установе у области образовања, културе, спорта и рекреације.
Циљ пројекта је омогућити социјалну инклузију деце и младих са инвалидитетом и на тај начин спречити ризик од институционализације кроз успостављање иновативних и одрживих услуга социјалне заштите. Успостављањем иновативне интегрисане услуге и проширењем постојеће услуге социјалне заштите, очекује се побољшан квалитет живота и добробит деце и младих са инвалидитетом у општини Шид.,
Резултати пројекта: пилотирање и успостављање иновативне услуге „Интегрална подршка за децу и младе са инвалидитетом, проширивање услуге личног пратиоца за децу и спровођење кампање информисања и подизања свести о социјалним услугама за децу и младе са тешкоћама.
У склопу пројекта одржана је обука „Покретање услуге лични пратилац детета“ у просторијама Општине Шид у периоду од 28.01. до 30.01.2025. године. Обуци је присуствовало 15 учесника.
Обука је акредитована од стране Републичког завода за социјалну заштиту и реализована је у трајању од 24 сата, током три дана.
Остварени су предвиђени циљеви обуке, а то су:
• Стицање знања и вештина за обављање посла лични пратилац детета;
• Унапређење вештина за превазилажење тешкоћа у раду личног
пратиоца детета и остваривање пуне сарадње са породицом и актерима
васпитно-образовног процеса;
• Упознавање са специфичностима породице, бриге о деци и
функционисања породице у социјалном контексту; успостављање
односа поверења личног пратиоца са члановима породице;
• Стицање знања о значају и потреби за образовном инклузијом и
пуном социјалном укљученошћу деце са сметњама у развоју;
• Изградња капацитета пружаоца услуга потребних за реализацију услуге
лични пратилац детета;
• Упознавање са свим фазама развоја услуге лични пратилац детета;